Diploma de Onoare ANTONIO GIANFRANCO FARA

În data de 10 iulie 2019, în cadrul Adunării Generale a membrilor Asociației „Diaspora Civica” s-a decis decernarea titlului de Membru de Onoare al asociației, Domnului Antonio Gianfranco Fara.

Domnul Antonio Gianfranco Fara este cetățean italian dar, în același timp, este un mare admirator al României și al românilor, are afaceri in România de peste 25 de ani, are afaceri de succes și în Sardinia, unde este vicepreședinte al Asociației Interculturale „Cuore Romeno”, vorbește perfect românește, sprijină cu mare drag comunitatea românească ori de câte ori i se cere și participă la toate evenimentele românești la care este invitat.   Pentru toata implicarea sa și pentru tot aportul său în dezvoltarea și menținerea relațiilor bilaterale româno-italiene, membrii Asociației „Diaspora Civica” au decis în unanimitate acordarea Diplomei de membru de onoare Domnului Antonio Gianfranco Fara cu tot respectul și considerația cuvenită.

Joi, 18 iulie 2019, la sediul Asociației Interculturale „Cuore Romeno” din orașul Oristano a avut loc Adunarea Generală a membrilor acesteia în cadrul careia au fost invitați și membri ai Asociației „Diaspora Civica”.  Au fost prezenți Președintele Asociației „Cuore Romeno”, Domnul Mihai Daniel Manda, vicepreședintele acesteia, Domnul Antonio Gianfranco Fara, membrii asociației și o mică parte a comunității românești din orașul Alghero(Ss), Sardinia. Cu această ocazie a fost înmanată și Diploma de membru de onoare al Asociației „Diaspora Civica”  domnului Antonio Gianfranco Fara. Acesta a fost surprins într-un mod foarte plăcut, a fost impresionat  și a mulțumit din suflet, cu mare modestie, pentru dovada aprecierii noastre, citez: „Nu consider România ca o țară străină pentru mine!”

Așadar, in data de 18 iulie 2019, Asociația noastră s-a îmbogățit cu un alt membru de onoare care va fi înscris în Cartea de Onoare a Asociației, un om remarcabil cu o activitate și o implicare impresionantă în viața românilor!

Considerăm  titlul de membru de onoare drept o modestă compensație pentru toate eforturile făcute de Domnul Antonio Gianfranco Fara în sprijinirea comunității românești din Sardinia și suntem onorați de a-l avea ca membru în Asociația noastră.

Îi urăm multă sănătate și îl așteptăm alături de noi la viitoarele proiecte și activități.

 

  Cu respect, Loredana Dîrlău!

 

Asociația „DIASPORA CIVICA” Italia

#DiasporaCivica Italia